Debug ve Release Arasındaki Fark

Selamlar arkadaşlar

Yeni başlayan arkadaşların aklında her zaman soru olan bir konuya değinmek istiyorum. Debug ve Release Mode arasındaki fark nedir diye arkadaşların aklında bir soru işareti oluyor ve bunu netliğe kavuşturma zamanıdır diye düşünmekteyim 

Visual Studio geliştirme aracımızda 2 çeşit modda projemizi derleyebiliriz. Bu iki çeşit modumuz yazımızın başlığından da anlaşıldığı üzere Debug ve Release. Bu iki mod arasındaki en önemli fark kod optimizasyonudur. Debug modunda amaç size projenizde oluşacak hataları verip ve sizlere yardımcı olup bu hataların çözüme kavuşmasını sağlamaktır.

Release kullanıldığı zaman yardımcı dosyalar projeden çıkartılır

Release mod ise tamamen ürün haline gelmiş bir projenin çalıştırıldığı moddur. Bu modda Debug moda farklı olarak kod optimizasyonu yapılarak sizlere daha küçük dosya boyutları verilir. Debug modunda eklenen program veri kaynağı dosyaları (.pdb) gibi dosyalar bu modda eklenmez ve çıkan proje boyutu otomatik olarak düşecektir.

Yani Release modu projemizi daha sadeleştirip ekstra olan dosyaları kaldırıp bizlere ürün haline gelen projemizin çıktısını vermektedir. Tabi ki bunu yapmamız için projemizin çalışılabilirliğinden emin olmak zorundayız aksi taktirde kötü bir kullanıcı deneyimi söz konusu olabilmektedir.

Projeniz hala test aşamasında ise Debug, ürün halinde ise Release modunu kullanınız.

Örnek ile ilerlemekte her zaman fayda vardır. Gelin bu konu üzerinden bir örnek ile ilerleyelim.

Önceden oluşturmuş olduğum XmlServices adında bir projem mevcuttu sizlere onun üzerinden örnekleme yaparak göstereceğim.

Projemizin özelliklerine giriyoruz.
Projemizin özelliklerinin olduğu pencere açıldıktan sonra Debug alanındaki Configuration bölümünden derleme modumuzu Release olarak seçmekteyiz ve kaydetmekteyiz.
Projemizin olduğu dizine gittiğimizde karşımıza 2 adet klasör çıkacaktır. Bunlar Debug ve Release klasörleridir. Debug olan klasör Debug modda derlediğimiz dosyaları Release klasörü ise Release modunda derlediğimiz dosyaları bize verecektir.
Release klasörüne girdiğimizde fazla dosyalar olmadığını ve boyutun dahada az olacağını göreceksinizdir
Debug klasörüne girdiğimizde fazla dosyalar olduğunu ve boyutun dahada fazla olacağını göreceksinizdir
Kolay bir şekilde derleme modunu değiştirmek için üst panelde yer alan ayar ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle 🙂

2 Comments

  1. Merhaba,

    Pekala Debug modda projemizi yazdık. Release modda derleyip teslim ettik. Bu projede güncellemeler yapacağımız zaman yine her güncellemeyi Debug modda yapıp en son Release modda derleyerek mi teslim etmemiz gerekir.

    1. Merhabalar,

      Evet sunucu ortamına aktardığınız Release publish almanız daha faydalı olacaktır. Çünkü gereksiz olan dosyalar çalışma ortamına etkilemeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir